DCSIMG

102nd Inishowen Agricultural Show results

Young Christopher McLaughlin left minding the goats, at the Carndonagh Agricultural Show on Saturday morning. DER2914MC110

Young Christopher McLaughlin left minding the goats, at the Carndonagh Agricultural Show on Saturday morning. DER2914MC110

 

The 102nd Inishowen Agricultural Show took place in Carndonagh on Saturday, July 19th. Prizes were awarded in a number of categories, including horses, cattle, home industries and photography. The results of each category are listed below.

HORSES

Class 1 Brood Mare with her Foal at foot

1. James Steele, Manorcunningham, Co. Donegal.

2. Jim Mc Nulty, Edenagor, Ballyshannon.

Class 2 Best Foal in Class 1.

1. James Steele, Manorcunningham, Co. Donegal.

2. Jim Mc Nulty, Edenagor, Ballyshannon.

Class 3 Gelding or Mare, 3 year old and up

1. Kathleen Mc Monagle, Mullagheep, Ramelton, Letterkenny

2. Shaun Mc Daid,22 St.Bodens Tce. Culdaff

Class 4 Two year old Gelding or Mare

1. Tracey Hegarty, Woodlands, Stranorlar, Co. Donegal.

Class 6 Yearling Colt, Gelding or Filly

1. Cloughroe Stud, Drumkeen, Ballybofey, Co. Donegal

Class 7 Heavy Horse.

1. Kirstin Maxwell, 22 Folliard Rd. Castlederg, Co. Tyrone.

2. Michael Mc Daid, 22 St. Bodens Tce. Culdaff. Co. Donegal.

3. Kenneth Buchanan, Letterkenny.

Class 8 A Clydesdale Horse confined (pre-entry required)

1. Enid Stewart, Knockglass, Malin Head, Co. Donegal

Class 8B Clydesdale

1. Kirstin Maxwell, 22 Folliard Rd. Castlederg, Co. Tyrone.

Class 9 Clydesdale or Heavy Horse Riding Class.

1. Shaun Mc Daid,22 St.Bodens Tce. Culdaff

Class 11 Gelding or Mare, 4 year old and upwards (open)

1. Rosemary Fisher, 75 Ardanlee, Derry

2. Eleanor Lamb,Upper Trenbane,Carndonagh, Co. Donegal.

3. Sean Coates, Meenavanaghan, Quigleys Point, Co. Donegal

Class 12 Two year old Gelding or Mare (open)

1. Cloughroe Stud, Drumkeen, Ballybofey, Co. Donegal

2. Laura Gurney, Malin, Co. Donegal

Class 13 Three year old Gelding or Mare (open)

1. James Steele, Manorcunningham, Co. Donegal.

Class 14 Yearling Colt, Gelding or Filly (open)

1. James Steele, Manorcunningham, Co. Donegal.

PONIES and DONKEYS

Class 15 Family Pony 128cm - 137cm Confined.

1. Malin Stables, Malin, Co. Donegal

2. Clodagh Mc Ivor, Castleforward, Newtoncunningham Co. Donegal

3. Billie Jean Lynch, Tuban, Burnfoot, Co. Donegal

Class 16 Family Pony 13.2—14.2 Confined

1. Grace Rawdon, Carrownaffe, Moville Co. Donegal

2. Laura Gurney, Malin, Co. Donegal

3. Malin Stables, Malin, Co. Donegal

Class 17 Registered Connemara Brood Mare

1. Seamus Henry, Greencastle, Co. Donegal

2. Sandra Smyth, Dunross Farm, Culdaff, Co. Donegal

3. Grace Rawdon, Carrownaffe, Moville, Co. Donegal

Class 18Ponies, Riding Type, Gelding or Mare 14.2 and under, shown in hand

1. Grace Rawdon, Carrownaffe, Moville, Co. Donegal

2. Seamus Henry, Greencastle, Co. Donegal

3. Clodagh Mc Ivor, Castleforward, Newtoncunningham Co. Donegal

Class 19 Ponies, 14.2 and under. Mare with foal at foot, shown in hand (open)

1. Sandra Smyth, Dunross Farm, Culdaff, Co. Donegal

2. Lucy Stewart, Mountcharles, Co. Donegal.

Class 20 Ponies, Riding Type, Gelding or Mare 14.2 and under, shown in hand

1. Grace Rawdon, Carrownaffe, Moville, Co. Donegal

2. Seamus Henry, Greencastle, Co. Donegal

3. Aimee & Niamh Grant, Kinnego, Buncrana, Co. Donegal

Class 21 Ponies, Riding Type, Gelding/Mare, 13.2 and under, shown in hand

1. Danielle Conaghan, Cloughroe Stud, Ballybofey, Co. Donegal.

2. Orlaith Ruddy, Culdaff, Co. Donegal

3. Laura Gurney, Malin, Co. Donegal

Class 22 Ponies, Riding Type, Gelding or Mare, 13.2 and under

1. Laura Gurney, Malin, Co. Donegal

2. Orlaith Ruddy, Culdaff, Co. Donegal

3. Laura Gurney, Malin, Co. Donegal

Class 23 Small Ponies, 12.2 and under, Gelding or Mare, shown in (open)

1. Malin Stables, Malin, Co. Donegal

2. Billie Jean Lynch, Tuban, Burnfoot, Co. Donegal

Class 24 Shetland Ponies, Gelding or Mare, shown in hand (open)

1. Bertie Kee, 34 Curley Hill Rd. Strabane,Co. Tyrone.

2. Cassie Mc Kinney, Upr. Slavery, Buncrana, Co. Donegal.

Class 25 Shetland Ponies, Gelding/Mare,shown in hand

1. Cassie Mc Kinney, Upr. Slavery, Buncrana, Co. Donegal.

Class 26 Best Miniature Registered Shetland 34 inches or under shown in hand.

1. Bertie Kee, 34 Curley Hill Rd. Strabane,Co. Tyrone.

2. Barbara Gurney, Leiter, Culdaff, Co. Donegal

3. Bertie Kee, 34 Curley Hill Rd. Strabane, Co Tyrone

Class 27 Best Miniature Registered Shetland 34 inches or under

1. Barbara Gurney, Leiter, Culdaff, Co. Donegal

2. Jane Gamble, Tulnaree, Carndonagh.

Class 28 Donkey shown in hand male or female

1. Paul Doherty,benduss, Carndonagh.

2. M. Doherty, Glentogher, Carndonagh, Co. Donegal.

3. Paul Doherty,benduss, Carndonagh.

Class 29 Donkey Mare with Foal at foot.

1. M. Doherty, Glentogher, Carndonagh, Co. Donegal.

Class 30 Skewbald filly or gelding

1. Laura Gurney, Malin, Co. Donegal

2. Michael Mc Daid, 22 St. Bodens Tce. Culdaff. Co. Donegal

3. Rosemary Fisher, 75 Ardanlee, Derry

Class 31 Piebald; filly or gelding

1. George Orr, Ballyratten, Castlecarey, Redcastle, Co. Donegal.

CATTLE

Class 32 Young Friesian Handler of the Year. (OPEN)

1. Luke Porter Porter, Lusticle, Carrigans, Co. Donegal

2. Rory Gill, Greencastle, Co. Donegal

Class 33 Young Stock Person of the Year. (OPEN)

1. Adam Mc Laughlun, Priestown, Carndonagh, Co. Donegal

Class 34 Young Stock Person of the Year. (OPEN

1. Luke Barnett, Raphoe, Co. Donegal

2. Lynn Mc Keown, Quigley.s Point, Co. Donegal.

3. Elish Doherty, Redford, Culdaff, Co. Donegal

4. Padraig Mc Carron, Doon,Culdaff

COWS

Class 35 Shorthorn Cow, dual purpose, in calf or milk

1. Gerard Porter, Collon, Carndonagh, Co. Donegal.

Class 36 Shorthorn Heifer, any age, likely to make a suitable cow.

1. Martin + Declan Mc Laughlin, Cashel, Gleneely.

Class 37 Friesian Heifer Calf, born in current year

1. Luke Porter, Lusticle, Carrigans, Co. Donegal

2. Rory Gill, Greencastle, Co. Donegal

3. Jane Gamble, Tulnaree, Carndonagh.

Class 38 Friesian Heifer born after 1st January 2013

1. Sean Faulkner, Cooley, Moville, Co. Donegal

2. Charles Mc Candless, Lisnacara House, Culdaff

Class 39 2 Year Old Friesian Heifer in Calf

1. Charles Mc Candless, Lisnacara House, Culdaff

Class 40 Friesian Heifer in milk having had one calf

1. Sean Faulkner, Cooley, Moville, Co. Donegal

Class 42 Friesian cow in Milk having had 2 calves.

1. Charles Mc Candless, Lisnacara House, Culdaff

2. Sean Faulkner, Cooley, Moville, Co. Donegal

Class 43 A Friesian Cow in milk having had 3 or more calves

1. Charles Mc Candless, Lisnacara House, Culdaff

2. Sean Faulkner, Cooley, Moville, Co. Donegal

Champion Charles Mc Candless, Lisnacara House, Culdaff

Reserve: Sean Faulkner, Cooley, Moville, Co. Donegal

Class 46 Best Pedigree Limousin Calf Male or Female born between 1/9/2013

1. Mark Doherty, Liss, Carndonagh, Co. Donegal

2. Robert Smyth, Dunross, Culdaff, Co. Donegal

Class 47 Best Pedigree Limousin Calf Male or Female born on or after

1. Mark Doherty, Liss, Carndonagh, Co. Donegal

Class 48 Limousin Novice Class, sponsored by the Donegal Limousin

1. Robert Smyth, Dunross, Culdaff, Co. Donegal

Class 50 A Pure Bred Belgian Blue Female, any age

1. Lynne Mc Keown, Quigley’s Point, Co. Donegal.

2. Lynne Mc Keown, Quigley’s Point, Co. Donegal.

CHAMPION BELGIAN BLUE

Class 51 Cross Bred Belgian Blue Male,

1. Wesley Baird, Ramelton, Co. Donegal.

Class 52 Cross Bred Belgian Blue Female

1. Jack + Tara O’ Brien, Burnfoot, Co. Donegal.

2. William Tait, Convoy, Co. Donegal CALVES

Class 53 Best Heifer Calf, beef breed non-pedigree maximum weight 260kg

1. William Tait, Convoy, Co. Donegal

2. Lynne Mc Keown, Quigley’s Point, Co. Donegal.

Class54 Best Female Calf, beef breed, non pedigree, weight above 260kg

1. Clive & Victor Barnett, Raphoe, Co. Donegal

2. Martin + Declan Mc Laughlin, Cashel, Gleneely.

Class 55 Best Male Calf, beef breed, non-pedigree maximum weight 300kg

1. Shane Mulhern, Gleneely, Co. Donegal.

2. Robert Tait, Bawn, Convoy, Co. Donegal

3. Robert Smyth, Dunross, Culdaff, Co. Donegal

Class 56 Best Male Calf, beef breed, non-pedigree, weight above

1. Gerard Porter, Collon, Carndonagh, Co. Donegal.

Calf Champion Clive & Victor Barnett, Raphoe, Co. Donegal

Reserve Shane Mulhern, Gleneely, Co. Donegal.

Class 59 Cross Bred Beef Heifer, no teeth.

1. Jack + Tara O’ Brien, Burnfoot, Co. Donegal.

2. Mc Closkey Family, Collon, Carndonagh, Co. Donegal

3. Martin + Declan Mc Laughlin, Cashel, Gleneely.

Class 61 Cross Bred Beef Bullock or Cross Bred Beef HeiferThe Town

1. Mark Mc Laughlun, Priestown, Carndonagh, Co. Donegal

2. Mc Closkey Family, Collon, Carndonagh, Co. Donegal

3. Lynne Mc Keown, Quigley’s Point, Co. Donegal.

Class 62 Suckler Heifer (in calf or maiden).

1. Mark Mc Laughlun, Priestown, Carndonagh, Co. Donegal

2. Mc Closkey Family, Collon, Carndonagh, Co. Donegal

3. Lynne Mc Keown, Quigley’s Point, Co. Donegal.

Class 63 Best Non Pedigree Cow with Calf at foot.

1. William Tait, Convoy, Co. Donegal

2. Martin + Declan Mc Laughlin, Cashel, Gleneely.

3. Gerard Porter, Collon, Carndonagh, Co. Donegal.

Class 64 Overal Commercial Champion.

Champion: Jack + Tara O’ Brien, Burnfoot, Co. Donegal.

Reserve champion: Clive & Victor, Barnett, Raphoe, Co. Donegal

Class 65 Best Pair of Animals, male or female, pedigree or non-pedigree.

1. Mc Closkey Family, Collon, Carndonagh, Co. Donegal

2. Anthony Mc Colgan, Culkeeny, Malin, Co. Donegal.

Class 66 The Greenvale Animal Feeds All-Ireland Beef Heifer

Championship- Jack and Tara O’Brien, Burnfoot, Co. Donegal.

Class 67 The All-Ireland Suckler Heifer Championship.

Mc Closkey Family, Collon, Carndonagh, Co. Donegal.

CHAROLAIS

Class 70 Pure Bred Charolais Heifer

1. J. O’Donnell, Loughill, Ardara, Co. Donegal

2. J. O’Donnell, Loughill, Ardara, Co. Donegal

3. Monagle Brothers, Letterorr, Malin, Co. Donegal

Class 72 Male Calf born between 1st September 2013 & 31st December 2013.

1. Anthony Mc Colgan, Culkeeny, Malin, Co. Donegal.

2. Anthony Mc Colgan, Culkeeny, Malin, Co. Donegal.

3. John G Mc Dermott, Falmore, Gleneely, Co. Donegal

Class 73 Female Calf born between 1st September 2013 & 31st December 2013

1. J. O’Donnell, Loughill, Ardara, Co. Donegal

2. Anthony Mc Colgan, Culkeeny, Malin, Co. Donegal.

3. Anthony Mc Colgan, Culkeeny, Malin, Co. Donegal.

Class 74 Male Calf born after 1st January 2014.

1. Patrick Houton, Shantla, Culkeeney, Malin, Co. Donegal

Class75 Female Calf born after 1st January 2014.

1. Patrick Mc Laughlin, Ballylannon, Malin, Co. Donegal.

2. J. O’Donnell, Loughill, Ardara, Co. Donegal

3. Monagle Brothers, Letterorr, Malin, Co. Donegal

CHAMPION CHAROLAIS CALF (72/73/74/75)

Champion J. O’Donnell, Loughill, Ardara, Co. Donegal

Reserve Anthony Mc Colgan, Culkeeny, Malin, Co. Donegal.

Class 76 Best Charolais Bull

1. J. O’Donnell, Loughill, Ardara, Co. Donegal

2. Anthony Mc Colgan, Culkeeny, Malin, Co. Donegal.

3. John G Mc Dermott, Falmore, Gleneely, Co. Donegal

Class 77 Best Pedigree Group of 3 male/female.

1. Anthony Mc Colgan, Culkeeny, Malin, Co. Donegal.

2. John G Mc Dermott, Falmore, Gleneely, Co. Donegal

3. J. O’Donnell, Loughill, Ardara, Co. Donegal

Class 78 Best Bull of Show - any breed

1. J. O’Donnell, Loughill, Ardara, Co. Donegal

2. Anthony Mc Colgan, Culkeeny, Malin, Co. Donegal.

3. John G Mc Dermott, Falmore, Gleneely, Co. Donegal

Class 79 The All-Ireland Pedigree Suckler Type Heifer championship.

1. Michael Havlin, Clar, Redcastle, Co. Donegal.

SHEEP -BLACK FACED

Class 80 Black Faced Mountain Horned Ram, one year old.

1. James Canny, Effishmore, Gleneely, Co. Donegal

2. Anthony Dixon, Glackmore, Ture, Muff, Co. Donegal

3. Vincent Brennan, Clonmany, Co. Donegal

Class 81 Black Faced Ewe Lamb

1. Vincent Brennan, Clonmany, Co. Donegal

2. Pat Canny, Effishmore, Gleneely, Co. Donegal

3. Pat Canny, Effishmore, Gleneely, Co. Donegal

Class 82 Black Faced Mountain Horned Ram, two year old and over.

1. James Canny, Effishmore, Gleneely, Co. Donegal

2. Vincent Brennan, Clonmany, Co. Donegal

3. Brian Curran, Glackmore, Ture, Muff, Co. Donegal

Class 83 Black Faced Mountain Ram Lamb

1. Anthony Dixon, Glackmore, Ture, Muff, Co. Donegal

2. Vincent Brennan, Clonmany, Co. Donegal

3. Vincent Brennan, Clonmany, Co. Donegal

Class 84 Black Faced Mountain Ewe, one year old

1. Pat Canny, Effishmore, Gleneely, Co. Donegal

2. Vincent Brennan, Clonmany, Co. Donegal

3. Adam Smyth, Cashel, Glentogher, Co. Donegal

Class 85 Black Faced Mountain Ewe two year old and over

1. Vincent Brennan, Clonmany, Co. Donegal

2. Pat Canny, Effishmore, Gleneely, Co. Donegal

3. Brian Curran, Glackmore, Ture, Muff, Co. Donegal

Class 86 Female Group of 3 - Aged Ewe, Year Old Ewe, Ewe Lamb.

1. Vincent Brennan, Clonmany, Co. Donegal

2. Pat Canny, Effishmore, Gleneely, Co. Donegal

3. Brian Curran, Glackmore, Ture, Muff, Co. Donegal

Class 87 Donegal Best Pair of Blackface Hogget Ewes

1. Vincent Brennan, Clonmany, Co. Donegal

2. Pat Canny, Effishmore, Gleneely, Co. Donegal

Class 89 Ewe any age

1. Christopher Mc Laughlin, Glasha, Carndonagh, Co. Donegal

2. Christopher Mc Laughlin, Glasha, Carndonagh, Co. Donegal

3. Pat O’Brien, Millfarm, Culdaff, Co. Donegal

Class 90 Ram lamb

1. Pat Mc Gonigle, Altahalla, Clonmany, Co. Donegal.

2. Pat O’Brien, Millfarm, Culdaff, Co. Donegal

3. Pat Mc Gonigle, Altahalla, Clonmany, Co. Donegal.

Class 91 Ewe lamb

1. Pat O’Brien, Millfarm, Culdaff, Co. Donegal

2. Pat Mc Gonigle, Altahalla, Clonmany, Co. Donegal.

3. Pat Mc Gonigle, Altahalla, Clonmany, Co. Donegal.

Class 92 Year old ram

1. Pat O’Brien, Millfarm, Culdaff, Co. Donegal

Class 93 Year old ewe.

1. Christopher Mc Laughlin, Glasha, Carndonagh, Co. Donegal

2. Christopher Mc Laughlin, Glasha, Carndonagh, Co. Donegal

TEXEL

Class 94 Texel Ram, 2 yrs

1. Charlie Doherty, Trenbane, Carndonagh, Co. Donegal

2. Pat O’Brien, Millfarm, Culdaff, Co. Donegal

Class 95 Texel Ewe, 2 yrs and upwards

1. Pat O’Brien, Millfarm, Culdaff, Co. Donegal

2. Pat O’Brien, Millfarm, Culdaff, Co. Donegal

3. Barry Fitzpatrick,Main St. Culdaff, Co. Donegal

Class 96 Texel Ram Lamb

1. Barry Fitzpatrick,Main St. Culdaff, Co. Donegal

2. Charlie Doherty, Trenbane, Carndonagh, Co. Donegal

3. Charlie Doherty, Trenbane, Carndonagh, Co. Donegal

Class 97 Texel Ewe Lamb.

1. Damian Doherty, Liss, Carndonagh, Co. Donegal

2. Pat O’Brien, Millfarm, Culdaff, Co. Donegal

3. Pat O’Brien, Millfarm, Culdaff, Co. Donegal

Class 98 Texel, Hogget Ram

1. Tyler Mc Bride,Isle of Doagh, Clonmany, Co. Donegal.

2. Daniel Mc Laughlin, Glasha, Carndonagh, Co. Donegal

3. John Shiels, Isle of Doagh, Clonmany, Co. Donegal.

Class 99 Texel Hogget Ewe

1. Barry Fitzpatrick,Main St. Culdaff, Co. Donegal

2. Oliver Doherty, Teranerry, Gleneely, Co. Donegal

3. Pat O’Brien, Millfarm, Culdaff, Co. Donegal

Class 100 Pure Bred Texel Shearling Ram.

1. Charles Doherty, Casuclgragan, Carndonagh, Co. Donegal

2. Tyler Mc Bride, Isle of Doagh, Clonmany, co. Donegal.

Class 101 Pure Bred Texel Ram, two year old and upwards.

1. Martin & James Gillespie, Derrydruel, Lettermacaward, Co. Donegal

Class 102 Pure Bred Shearling Texel Ewe

1. Ryan Doherty, Urrismana, Clonmany, Co. Donegal

2. Martin & James Gillespie, Derrydruel, Lettermacaward, Co. Donegal

Class 103 Pure Bred Texel Ewe

1. Charles Doherty, Casuclgragan, Carndonagh, Co. Donegal

Class 104 Pure Bred Texel Ram Lamb.

1. Ryan Doherty, Urrismana, Clonmany, Co. Donegal

2. Roger Doherty, Urrismana, Clonmany, Co. Donegal

3. Charles Doherty, Casuclgragan, Carndonagh, Co. Donegal

Class 105 Pure Bred Texel Ewe Lamb.

1. Ryan Doherty, Urrismana, Clonmany, Co. Donegal

2. Roger Doherty, Urrismana, Clonmany, Co. Donegal

Champion - Ryan Doherty, Urrismana, Clonmany, Co. Donegal

Class 106 Best Texel Cross Ewe

1. Christopher Johnston, The Property, St. Johnston

2. Martin & James Gillespie, Derrydruel, Lettermacaward, Co. Donegal

3. Charles Tinney, Ballyraine, Letterkenny, Co. Donegal

Class 107 Best Texel Cross Ewe Lamb.

1. Christopher Johnston, The Property, St. Johnston

2. Christopher Johnston, The Property, St. Johnston

3. Charles Tinney, Ballyraine, Letterkenny, Co. Donegal

Class 108 Prime Butcher’s Lamb

1. Christopher Johnston, The Property, St. Johnston

2. Charles Tinney, Ballyraine, Letterkenny, Co. Donegal

3. Charles Tinney, Ballyraine, Letterkenny, Co. Donegal

4. Christopher Johnston, The Property, St. Johnston

5. Tyler Mc Bride, Isle of Doagh, Clonmany

Class 109 Lamb suitable for French Market

1. Pat O’Brien, Millfarm, Culdaff, Co. Donegal

2. Oliver Doherty, Teranerry, Gleneely, Co. Donegal

3. Paul Mc Laughlin, Foden, Carndonagh, Co. Donegal

4. Alan Bonner, Templemoyle, Culdaff, Co. Donegal.

5. Paul Mc Laughlin, Foden, Carndonagh, Co. Donegal

Class 110 A Charollais Ram Lamb

1. Michael Walsh, The Forge, Glenmaquin, Letterkenny. Co. Donegal

2. Robbie & Tony Morning, Ballylenon, St. Johnston, Co. Donegal

3. Daniel Mc Laughlin, Glasha, Carndonagh, Co. Donegal

Class 110 B Charollais Ram

1. Michael Walsh, The Forge, Glenmaquin, Letterkenny. Co. Donegal

2. Daniel Mc Laughlin, Glasha, Carndonagh, Co. Donegal

3. Jim & Gillian Devenney, Glenmill,Dooish, Newtoncunningham

4. Robbie & Tony Morning, Ballylenon, St. Johnston, Co. Donegal

Class 111 A Charollais Ewe Lamb Prizes

1. Robbie & Tony Morning, Ballylenon, St. Johnston, Co. Donegal

2. Robbie & Tony Morning, Ballylenon, St. Johnston, Co. Donegal

3. Martin Mc Cafferty, Trusk, Ballybofey, Co. Donegal

Class111 B Charollais Ewe any age Prizes

1. Robbie & Tony Morning, Ballylenon, St. Johnston, Co. Donegal

2. Michael Walsh, The Forge, Glenmaquin, Letterkenny. Co. Donegal

3. Daniel Mc Laughlin, Glasha, Carndonagh, Co. Donegal

CHAMPION CHAROLLAIS

Robbie & Tony Morning, Ballylenon, St. Johnston, Co. Donegal

Class 112 Mule Ewe Lamb Mule

1. Charles Tinney, Ballyraine, Letterkenny, Co. Donegal

2. Charles Tinney, Ballyraine, Letterkenny, Co. Donegal

3. Trevor Henderson, Garrabawn, Gleneely, Carndonagh, co. Donegal.

Class 113 Mule Ewe

1. Charles Tinney, Ballyraine, Letterkenny, Co. Donegal

2. Charles Tinney, Ballyraine, Letterkenny, Co. Donegal

3. Nicola Mc Laughlin, Hillhead, Shrove, Greencastle

Class 114 Cross Bred Ewe

1. Charles Tinney, Ballyraine, Letterkenny, Co. Donegal

2. Charles Tinney, Ballyraine, Letterkenny, Co. Donegal

3. Pat O’Brien, Millfarm, Culdaff, Co. Donegal

Class 115 Cross Bred Ewe Lamb

1. Paul Mc Laughlin, Foden, Carndonagh, Co. Donegal

2. Charles Tinney, Ballyraine, Letterkenny, Co. Donegal

3. Trevor Henderson, Garrabawn, Gleneely, Carndonagh, co. Donegal.

Class 116 Commercial Ewe

1. Christopher Johnston, The Property, St. Johnston

2. Christopher Johnston, The Property, St. Johnston

3. Charles Tinney, Ballyraine, Letterkenny, Co. Donegal

4. Charles Tinney, Ballyraine, Letterkenny, Co. Donegal

Champion Cross Bred

Paul Mc Laughlin, Foden, Carndonagh, Co. Donegal

Class 117 Suffolk Ram lamb

1. Joe Porter,Lenamore, Carndonagh, Co. Donegal.

Class 118 Shearling Suffolk Ram.

1. Tyler Mc Bride,Isle of Doagh, Clonmany, Co. Donegal.

2. Pat O’Brien, Millfarm, Culdaff, Co. Donegal

3. John Shiels, Isle of Doagh, Clonmany, Co. Donegal.

Class 120 Suffolk Ewe Lamb

1. Pat O’Brien, Millfarm, Culdaff, Co. Donegal

2. Joe Porter,Lenamore, Carndonagh, Co. Donegal.

Class 121 Shearling Suffolk ewe.

1. Pat O’Brien, Millfarm, Culdaff, Co. Donegal

2. Joe Porter,Lenamore, Carndonagh, Co. Donegal.

Class 122 Suffolk Ewe two yrs and

1. Joe Porter,Lenamore, Carndonagh, Co. Donegal.

2. Pat O’Brien, Millfarm, Culdaff, Co. Donegal

Class 123 Suffolk Ewe Lamb

1. P. J. Mc Monagle, Aughnakeeragh, Raphoe, Co. Donegal

2. Tommy Cavanagh, Glack, Carndonagh, Co. Donegal

3. Tommy Cavanagh, Glack, Carndonagh, Co. Donegal

Class 124 Shearling Suffolk Ewe

1. Tommy Cavanagh, Glack, Carndonagh, Co. Donegal

2. P. J. Mc Monagle, Aughnakeeragh, Raphoe, Co. Donegal

3. Tommy Cavanagh, Glack, Carndonagh, Co. Donegal

Class 125 Suffolk Ewe,2 yr old

1. P. J. Mc Monagle, Aughnakeeragh, Raphoe, Co. Donegal

2. P. J. Mc Monagle, Aughnakeeragh, Raphoe, Co. Donegal

3. Tommy Cavanagh, Glack, Carndonagh, Co. Donegal

Class 127 Shearling Suffolk Ram

1. Martin Mc Dermott, Lower Breda Glen,Moville

2. Brendan Brennan, Drimlaughdrid, Lettermacaward, Co. Donegal

Class 128 Suffolk Ram, 2 yr

1. Tommy Cavanagh, Glack, Carndonagh, Co. Donegal

Champion Suffolk at Show

1. P. J. Mc Monagle, Aughnakeeragh, Raphoe, Co. Donegal

2. Tommy Cavanagh, Glack, Carndonagh, Co. Donegal

Class 129 Suffolk Cross ewe lamb

1. Christopher Johnston, The Property, St. Johnston

2. Christopher Johnston, The Property, St. Johnston

3. Charles Tinney, Ballyraine, Letterkenny, Co. Donegal

4. Paul Mc Laughlin, Foden, Carndonagh, Co. Donegal

5. Charles Tinney, Ballyraine, Letterkenny, Co. Donegal

6. Tyler Mc Bride,Isle of Doagh, Clonmany, Co. Donegal.

Class 130 Shearling Suffolk Cross Ewe

1. Christopher Johnston, The Property, St. Johnston

2. Martin & James Gillespie, Derrydruel, Lettermacaward, Co. Donegal

3. Charles Tinney, Ballyraine, Letterkenny, Co. Donegal

4. Charles Tinney, Ballyraine, Letterkenny, Co. Donegal

Class 131 Suffolk Cross Ewe

1. Charles Tinney, Ballyraine, Letterkenny, Co. Donegal

2. Christopher Johnston, The Property, St. Johnston

3. Christopher Johnston, The Property, St. Johnston

4. Charles Tinney, Ballyraine, Letterkenny, Co. Donegal

Class 131 A Jacob Ewe

1. Alex Mc Laughlin, Clonbeg, Buncrana, Co. Donegal

2. Trevor Henderson, Garrabawn, Gleneely, Carndonagh, co. Donegal.

3. Alex Mc Laughlin, Clonbeg, Buncrana, Co. Donegal

Class 131 B Jacob Ram

1. Danielle & Brian Houghton, Dristeran, Gleneely, Co. Donegal

2. Trevor Henderson, Garrabawn, Gleneely, Carndonagh, co. Donegal.

Class 131 C Jacob Ewe Lamb

1. Christopher Mc Laughlin, Glasha, Carndonagh

2. Danielle & Brian Houghton, Dristeran, Gleneely, Co. Donegal

3. Trevor Henderson, Garrabawn, Gleneely, Carndonagh, co. Donegal.

GOATS

Class 132 Kid Goat

1. Erin Doherty, Three Trees, Quigleys Point, Co. Donegal

2. Christopher Mc Laughlun, Hillhead,Shrove, Greencastle

3. Erin Doherty, Three Trees, Quigleys Point, Co. Donegal

4. Erin Doherty, Three Trees, Quigleys Point, Co. Donegal

5. Helena Mc Laughlun, Hillhead,Shrove, Greencastle

6. William Barr, Ballymacarthur, Greencastle, Co. Donegal

Class 133 Milking Goat

1. Gerard Brogan, Drumoghil, Co. Donegah

2. Shay Doherty, Three Trees, Quigleys Point, Co. Donegal

3. Gerard Brogan, Drumoghil, Co. Donegah

4. Shay Doherty, Three Trees, Quigleys Point, Co. Donegal

5. Christopher Mc Laughlun, Hillhead,Shrove, Greencastle

6. William Barr, Ballymacarthur, Greencastle, Co. Donegal

HOME INDUSTRIES

I.C.A. GUILDS INISHOWEN

Class 134 Irish Crochet, any article

1. Rosaleen Mc Laughlin, Ballylannon, Malin, Co. Donegal

2. Susanna Farren, Moville I.C.A

3. Susanna Farren, Moville I.C.A.

Class 135 A Crochet work, done in wool or knitting cotton

1. Kathleen Ruddy, Ballyloskey, Carndonagh, Co. Donegal

2. Kathleen Ruddy, Ballyloskey, Carndonagh, Co. Donegal

3. Kathleen Ruddy, Ballyloskey, Carndonagh, Co. Donegal

Class 135 B Baby’s Cardigan or Matinee Jacket (Crochet)

1. Kathleen Ruddy, Ballyloskey, Carndonagh, Co. Donegal

2. Linda Mc Laughlin, Moville I.C.A.

3. Rosaleen Mc Laughlin, Ballylannon, Malin, Co. Donegal

Class 136 Crochet Work, done in fine cotton

1. Rosaleen Mc Laughlin, Ballylannon, Malin, Co. Donegal

2. Rosaleen Mc Laughlin, Ballylannon, Malin, Co. Donegal

3. Rosaleen Mc Laughlin, Ballylannon, Malin, Co. Donegal

Class 137 Macrame work, any article

1. Kathleen O’Connor, Carndonagh I.C.A.

2. Marina Burns, Ballymacarter, Greencastle, Co.Donegal

3. Marina Burns, Ballymacarter, Greencastle, Co.Donegal

Class 138 Stitched wool on canvas, any article

1. Christine Mc Laughlin, Hillhead, Shrove, Moville

Class 139 Wool embroidery, any article

1. Carol Lynch,Kilderry, Muff, I. C. A.

Class 140 Counted Thread Work including Cross Stitch

1. Carol Lynch,Kilderry, Muff, I. C. A.

2. Mary Kelly, Moville I.C.A

Class 141 Tapestry

1. Linda Mc Laughlin, Moville I.C.A.

Class 142 Cotton embroidery, white or coloured any article

1. Carol Lynch,Kilderry, Muff, I. C. A.

2. Eileen Stevens, Carndonagh I. C. A.

3. Linda Mc Laughlin, Moville I.C.A.

Class 144 Chicken Scratching

1. Mary Kelly, Moville I.C.A

Class 146 Soft Toys

1. Carol Lynch,Kilderry, Muff, I. C. A.

2. Linda Mc Laughlin, Moville I.C.A.

3. Kathleen O’Connor, Carndonagh I.C.A.

Class 147 Knitted toys

1. Carol Lynch,Kilderry, Muff, I. C. A.

2. Carol Lynch,Kilderry, Muff, I. C. A.

3. Kathleen O’Connor, Carndonagh I.C.A.

Class 148 A Patchwork-machine

1. Olive Parke, Crehennan, Quigleys Point, Muff I.C.A

2. Linda Mc Laughlin, Moville I.C.A.

3. Linda Mc Laughlin, Moville I.C.A.

Class 148 B Patchwork - hand

1. Carol Lynch,Kilderry, Muff, I. C. A.

2. Eileen Stevens, Carndonagh I. C. A.

3. M. K. Harley, Moville I.C.A.

Class 149 Any Quilted Item

1. Carol Lynch,Kilderry, Muff, I. C. A.

2. Carol Lynch,Kilderry, Muff, I. C. A.

3. Kathleen Ruddy, Ballyloskey, Carndonagh, Co. Donegal

Class 150 Any adult hand knitted garment

1. Anne Mc Laughlin, Muff I. C. A.

Class 151 Any hand knitted garment not specified

1. Anne Mc Laughlin, Firdale Muff I. C. A.

2. Christine Mc Laughlin, Hillhead, Shrove, Moville

3. Diane Harkin, Drumaville, Malin, Carndonagh I. C. A.

Class 152 Baby’s Cardigan or Matinee Jacket (hand knit)

1. Linda Mc Laughlin, Moville I.C.A.

2. Christine Mc Laughlin, Hillhead, Shrove, Moville

3. Diane Harkin, Drumaville, Malin, Carndonagh I. C. A.

Class 153 Any hand knitted garment for a child 3yrs - 6yrs

1. Anne Mc Laughlin, Firdale Muff I. C. A.

2. Marina Burns, Ballymacarter, Greencastle, Co.Donegal

3. Marina Burns, Ballymacarter, Greencastle, Co.Donegal

Class 154 Any hand knitted Aran Cardigan or Sweater

1. Ann Devine, Mountain View, Fawn, Malin, Co. Donegal

2. Linda Mc Laughlin, Moville I.C.A.

3. Diane Harkin, Drumaville, Malin, Carndonagh I. C. A.

Class 156 Any hand knitted Hat, Scarf for an Adult

1. Mary Kelly, Moville I.C.A

2. Olive Parke, Crehennan, Quigleys Point, Muff I.C.A

3. Carol Lynch,Kilderry, Muff, I. C. A.

Class 157 Any machine knitted garment

1. Maryclare Douglas, Malin, Co.Donegal

Class 158 Decoupage

1. Carol Lynch,Kilderry, Muff, I. C. A.

2. Carol Lynch,Kilderry, Muff, I. C. A.

Class 159 Card making for an adult

1. Eileen Gormley, Moville I.C.A

2. Carol Lynch,Kilderry, Muff, I. C. A.

3. Mary rose Doherty, Carndonagh I.C.A.

Class 160 Scrapbooking

1. Linda Mc Laughlin, Moville I.C.A.

Class 161 Any hand handcraft not specified in the above classes

1. Carol Lynch,Kilderry, Muff, I. C. A.

2. Eileen Stevens, Carndonagh I. C. A.

3. Linda Mc Laughlin, Moville I.C.A.

Class 162 Handmade bookmark

1. Kathleen O’Connor, Carndonagh I.C.A.

Class 163 Artwork - Oils, not exceeding 16” x 12” before framing

1. Maryclare Douglas, Malin, Co.Donegal

2. Roberta Davis, Ballycrampsie, Malin, Co. Donegal

3. Mary Gillen, Carn I. C. A.

Class 164 Artwork - Watercolour, not exceeding 16” x 12” before framing

1. Mary Gillen, Carn I. C. A.

Class 165 Artwork – Acrylic, not exceeding 16” x 12” before framing

1. Pat Tully, Carndonagh, Co. Donegal

2. Marion Boon, Moville I.C.A.

3. Eileen Callaghan, Trenbane, Carndonagh, Co. Donegal

Class P 1 Best Amateur Photography Summer / Winter or Holiday scene

1. Mary Kelly, Moville I.C.A

2. Josie Doherty Toner, Carndonagh I.C.A.

3. Margaret Lafferty, Miltown, Carndonagh, Co. Donegal

Class P 2 Best Amateur Photography Animals

1. Margaret Lafferty, Miltown, Carndonagh, Co. Donegal

2. Christine Mc Laughlin, Hillhead, Shrove, Moville

3. Eileen Gormley, Moville I.C.A

Class P 3 Best Amateur Photography Portrait

1. Margaret Lafferty, Miltown, Carndonagh, Co. Donegal

2. Margaret Lafferty, Miltown, Carndonagh, Co. Donegal

3. Rosaleen Mc Laughlin, Ballylannon, Malin, Co. Donegal

Class P 4 Best Amateur Photography Funniest

1. Leona Hutchinson, Moville I.C.A.

2. Rosaleen Mc Laughlin, Ballylannon, Malin, Co. Donegal

3. Josie Doherty Toner, Carndonagh I.C.A.

Class P 5 Best Amateur Photography Sunset or Sunrise

1. Diane Harkin, Drumaville, Malin, Carndonagh I. C. A.

2. Marion Boon, Moville I.C.A.

3. Marian Kelly, Carndonagh I. C.A .

HOME INDUSTRIES INDUSTRIAL

Class 166 Wool embroidery, white or coloured, any article

1. Laura Grant, Cruckglass, Quigleys Point, Co. Donegal

Class 167 Counted Thread Work including Cross Stitch

1. Eileen Gormley, Moville, Co. Donegal.

2. Christine Tait, Calhame, Convoy,Lifford, Co. Donegal

3. Christine Tait, Calhame, Convoy,Lifford, Co. Donegal

Class 168 Tapestry

1. Eileen Gormley, Moville, Co. Donegal.

2. Eileen Gormley, Moville, Co. Donegal.

Class 169 Cotton Embroidery, white or coloured, any article

1. Linda Mc Laughlin, Hillhead Shrove, Greencastle

2. Laura Grant, Cruckglass, Quigleys Point, Co. Donegal

Class 172 Chicken Scratching

1. Linda Mc Laughlin, Hillhead Shrove, Greencastle

Class174A Crochet work, done in wool or knitting cotton any article

1. R. Gordon, Carndonagh, Co. Donegal

2. Debe Matthews, 28 Woodland Pk. Colwyn Bay

3. Kathleen Ruddy, Ballyloskey, Carndonagh, Co. Donegal

Class 174 B Baby’s Cardigan or Matinee Jacket (Crochet)

1. Linda Mc Laughlin, Hillhead Shrove, Greencastle

2. R. Gordon, Carndonagh, Co. Donegal

3. Debe Matthews, 28 Woodland Pk. Colwyn Bay

Class 175 Irish Crochet, any article

1. Eileen Gormley, Moville, Co. Donegal.

Class 176 Crochet Work, done in fine cotton

1. Eileen Gormley, Moville, Co. Donegal.

2. R. Gordon, Carndonagh, Co. Donegal

Class 178 Soft Toys sewn

1. Christine Tait, Calhame, Convoy,Lifford, Co. Donegal

2. Linda Mc Laughlin, Hillhead Shrove, Greencastle

Class 179 Knitted Toys

1. Margaret Mc Laughlin, Renfrew, Scotland

2. Linda Mc Laughlin, Hillhead Shrove, Greencastle

3. Debbie Blanchard, 7 St. John’s Pk. Buncrana, Co. Donegal

Class 180 Gent’s or Lady’s Cardigan or Pullover hand knit

1. R. Gordon, Carndonagh, Co. Donegal

2. R. Gordon, Carndonagh, Co. Donegal

3. R. Gordon, Carndonagh, Co. Donegal

Class 181 Aran cardigan or sweater hand knit

1. Margaret Mc Laughlin, Renfrew, Scotland

2. Helen Smith, Garrabawn, Gleneely, Co. Donegal

3. Ann Devine, Mountain View, Fawn, Malin, Co. Donegal

Class 182 Baby’s Cardigan or matinee coat hand knit

1. Debbie Blanchard, 7 St. John’s Pk. Buncrana, Co. Donegal

2. Margaret Mc Laughlin, Renfrew, Scotland

3. Audrey Irwin, Gortloskey, Donegal Town, Co. Donegal

Class 183 Any hand knit garment for a child 3yrs.---6yrs.

1. Helen Smith, Garrabawn, Gleneely, Co. Donegal

2. Mary Jo Rawdon, Carrownaffe, Moville, Co. D0negal

3. Margaret Mc Laughlin, Renfrew, Scotland

Class 184 Any hand knit article not specified above

1. Debbie Blanchard, 7 St. John’s Pk. Buncrana, Co. Donegal

2. Helen Smith, Garrabawn, Gleneely, Co. Donegal

3. Mary Mc Dermott, Falmore, Gleneely, Co. Donegal

Class 185 Any hand knit scarf & hat for an adult

1. Margaret Mc Laughlin, Renfrew, Scotland

Class 186 Patchwork, hand sewn

1. Ann Devine, Mountain View, Fawn, Malin, Co. Donegal

Class 187 Any quilted article

1. Ann Devine, Mountain View, Fawn, Malin, Co. Donegal

2. Margaret Mc Laughlin, Renfrew, Scotland

3. Linda Mc Laughlin, Hillhead Shrove, Greencastle

Class 188 Patchwork Machine

1. Margaret Farren, Claggan, Culdaff

2. Margaret Farren, Claggan, Culdaff

3. Margaret Mc Laughlin, Renfrew, Scotland

Class 191 Hand made Bookmark

1. June Mc Candless, Malin Road, Carndonagh, Co. Donegal

2. R. Gordon, Carndonagh, Co. Donegal

3. Pat Burns, Foden, Carndonagh, Co. Donegal

Class 192 Card making for an adult

1. Linda Mc Laughlin, Hillhead Shrove, Greencastle

2. Mary Doherty, Moss Rd., Carndonagh, Co. Donegal

3. Debbie Blanchard, 7 St. John’s Pk. Buncrana, Co. Donegal

Class 195 A Artwork Watercolour, not exceeding 16” x 12” before framing

1. Pat Burns, Foden, Carndonagh, Co. Donegal

Class 195 B Artwork – Acrylic, not exceeding 16” x 12” before framing

1. Mary Doherty, Moss Rd., Carndonagh, Co. Donegal

2. Jenny Craven, cloncha, Culdaff, Co. Donegal

3. Jenny Craven, cloncha, Culdaff, Co. Donegal

Class 196 Any hand-made article, not covered in other classes

1. Margaret Mc Laughlin, Renfrew, Scotland

2. Debe Matthews, 28 Woodland Pk. Colwyn Bay

3. Margaret Mc Laughlin, Renfrew, Scotland

Class 197 Best article made in wood

1. Tamara Duffy, Gleneely, Co. Donegal

CAKE MAKING and SCONES

Class 198 Plain Soda Scone

1. Audrey Irwin, Gortloskey, Donegal Town, Co. Donegal

2. Hilary Strain, 3 Tree Quigleys Point

3. Mary Gallagher, Tervoil, Carndonagh, Co. Donegal

Class 199 Treacle Scone

1. Hilary Strain, 3 Tree Quigleys Point

2. Audrey Irwin, Gortloskey, Donegal Town, Co. Donegal

3. Mary Gallagher, Tervoil, Carndonagh, Co. Donegal

Class 200 Wheaten Scone

1. Hilary Strain, 3 Tree Quigleys Point

2. Audrey Irwin, Gortloskey, Donegal Town, Co. Donegal

3. Holly Moore, Riverside, Carndonagh, Co. Donegal

Class 201 Six Plain T-Scones

1. Eveline Mc Candless, Cara House, Culdaff, Co. Donegal

2. Audrey Irwin, Gortloskey, Donegal Town, Co. Donegal

3. Hilary Strain, 3 Tree Quigleys Point

Class 202 Six Fruit T-Scones

1. Eveline Mc Candless, Cara House, Culdaff, Co. Donegal

2. Hilary Strain, 3 Tree Quigleys Point

3. Audrey Irwin, Gortloskey, Donegal Town, Co. Donegal

Class 203 Six Dropped Scones

1. Hilary Strain, 3 Tree Quigleys Point

2. Audrey Irwin, Gortloskey, Donegal Town, Co. Donegal

Class 204 Tea Brack

1. Hilary Strain, 3 Tree Quigleys Point

2. Mariam Havlin, Clar , Redcastle, Co. Donegal

3. Beth Doherty Miller, Malin Road, Carndonagh, Co. Donegal

Class 205 Ginger Cake

1. Helen Mc Keague, Clebe, Culdaff, Co. Donegal

2. Mary Gallagher, Tervoil, Carndonagh, Co. Donegal

3. Hilary Strain, 3 Tree Quigleys Point

Class 206 Porter Cake

1. Pat Tully, Pound Street, Carndonagh, Co. Donegal

2. Winnie Mc Laughlin, Glassaults, Carndonagh, Co. Donegal

3. Audrey Irwin, Gortloskey, Donegal Town, Co. Donegal

Class 207 Sultana Cake

1. Winnie Mc Laughlin, Glassaults, Carndonagh, Co. Donegal

2. Audrey Irwin, Gortloskey, Donegal Town, Co. Donegal

3. Mary Gallagher, Tervoil, Carndonagh, Co. Donegal

Class 208 Cherry Cake

1. Winnie Mc Laughlin, Glassaults, Carndonagh, Co. Donegal

2. Mary Gallagher, Tervoil, Carndonagh, Co. Donegal

3. Audrey Irwin, Gortloskey, Donegal Town, Co. Donegal

Class 209 Madeira Cake

1. Audrey Irwin, Gortloskey, Donegal Town, Co. Donegal

2. Mary Gallagher, Tervoil, Carndonagh, Co. Donegal

3. Paula Mc Elhinney, St. Andrews, Clorney, Carndonagh

Class 210 Boiled Fruit Cake

1. Helen Mc Keague, Clebe, Culdaff, Co. Donegal

2. Pat Tully, Pound Street, Carndonagh, Co. Donegal

3. Mary Gallagher, Tervoil, Carndonagh, Co. Donegal

Class 211 Carrot Cake

1. Mariam Havlin, Clar , Redcastle, Co. Donegal

2. Tracy Mc Keague, Claggan Culdaff, Co. Donegal

3. Audrey Irwin, Gortloskey, Donegal Town, Co. Donegal

Class 212 Apple Tart Short Crust Pastry.

1. Paula Mc Elhinney, St. Andrews, Clorney, Carndonagh

2. Audrey Irwin, Gortloskey, Donegal Town, Co. Donegal

3. Audrey Irwin, Gortloskey, Donegal Town, Co. Donegal

Class 213 Sponge Sandwich

1. Audrey Irwin, Gortloskey, Donegal Town, Co. Donegal

2. Mary Gallagher, Tervoil, Carndonagh, Co. Donegal

2B. Helen Mc Keague, Clebe, Culdaff, Co. Donegal

3. Paula Mc Elhinney, St. Andrews, Clorney, Carndonagh

Class 214 Victoria Sandwich

1. Helen Mc Keague, Clebe, Culdaff, Co. Donegal

2. Hilary Strain, 3 Tree Quigleys Point

3. Paula Mc Elhinney, St. Andrews, Clorney, Carndonagh

Class 215 Coffee Cake

1. Mariam Havlin, Clar , Redcastle, Co. Donegal

2. Heather Mc Keague, Glebe, Culdaff, Co. Donegal

3. Hilary Strain, 3 Tree Quigleys Point

Class 216 Six Muffins, any flavour

1. Karen Gilligan, Gortnacool, Carndonagh. Co. Donegal.

2. Paula Mc Elhinney, St. Andrews, Clorney, Carndonagh

3. Natasha Lynch, Balleighan East, Greencastle, Co. Donegal

Class 217 Six Plain Queen Cakes

1. Holly Moore, Riverside, Carndonagh, Co. Donegal

2. Audrey Irwin, Gortloskey, Donegal Town, Co. Donegal

3. Eveline Mc Candless, Cara House, Culdaff, Co. Donegal

Class 218 Six Plain Queen Cakes Decorated

1. Mariam Havlin, Clar , Redcastle, Co. Donegal

2. Tracy Mc Keague, Claggan Culdaff, Co. Donegal

3. Mariam Havlin, Clar , Redcastle, Co. Donegal

Class 219 Round of Shortbread

1. Hilary Strain, 3 Tree Quigleys Point

2. Helen Mc Keague, Clebe, Culdaff, Co. Donegal

3. Audrey Irwin, Gortloskey, Donegal Town, Co. Donegal

Class 220 Six Assorted Home-Made Biscuits

1. Hilary Strain, 3 Tree Quigleys Point

2. Audrey Irwin, Gortloskey, Donegal Town, Co. Donegal

3. Audrey Irwin, Gortloskey, Donegal Town, Co. Donegal

Class 221 A Child’s Birthday Cake

1. Mary Lafferty, Gortlary, Carndonagh, Co. Donegal

2. Mariam Havlin, Clar , Redcastle, Co. Donegal

3. Beata Debska-Dudek, 22 Clos Phadraig, Carndonagh, Co. Donegal

Class 222 Two Half Pound Prints of Butter

1. . Jane Gamble, Tulnaree, Carndonagh.

Class 223 Pot of Home Made Blackcurrant Jam

1. Winnie Mc Laughlin, Glassaults, Carndonagh, Co. Donegal

2. Winnie Mc Laughlin, Glassaults, Carndonagh, Co. Donegal

3. Audrey Irwin, Gortloskey, Donegal Town, Co. Donegal

Class 224 Pot of home made Rhubarb Jam

1. Winnie Mc Laughlin, Glassaults, Carndonagh, Co. Donegal

2. Winnie Mc Laughlin, Glassaults, Carndonagh, Co. Donegal

3. Audrey Irwin, Gortloskey, Donegal Town, Co. Donegal

Class 225 Pot of home made Gooseberry Jam

1. Paula Mc Elhinney, St. Andrews, Clorney, Carndonagh

2. Winnie Mc Laughlin, Glassaults, Carndonagh, Co. Donegal

3. Winnie Mc Laughlin, Glassaults, Carndonagh, Co. Donegal

Class 226 Pot of home made Strawberry Jam

1. Carol Lynch,Kilderry, Muff, I. C. A.

2. Mai Mooney, Moville Road, Carndonagh, Co. Donegal

3. Helen Mc Keague, Clebe, Culdaff, Co. Donegal

Class 227 Pot of home made Raspberry Jam

1. Kathleen Moore, Riverside, Carndonagh, Co. Donegal

2. Winnie Mc Laughlin, Glassaults, Carndonagh, Co. Donegal

3. Winnie Mc Laughlin, Glassaults, Carndonagh, Co. Donegal

Class 228 Pot of home made Jelly

1. Kathleen Moore, Riverside, Carndonagh, Co. Donegal

2. Audrey Irwin, Gortloskey, Donegal Town, Co. Donegal

3. Audrey Irwin, Gortloskey, Donegal Town, Co. Donegal

Class 229 Pot of Lemon Curd Jam

1. Helen Mc Keague, Clebe, Culdaff, Co. Donegal

2. Mai Mooney, Moville Road, Carndonagh, Co.Donegal

3. Kathleen Moore, Riverside, Carndonagh, Co. Donegal

Class 230 B The All Ireland Domestic Arts Championship Sponsor Bonniconlon Show

1. Margaret Walton, Kilmacrowen, Ballisadare, Co. Sligo

Class 231 The Odlum’s All Ireland Home Baking Championship

1. Leanne Lynch, Balleighan East, Greencastle, Co. Donegal

Class 232 Half Dozen Hen Eggs, white

1. Kyle Davis, Ballycrampsie, Malin, Co. Donegal

2. Ethan Mc Candless Gibbons, Carrickafoden, Carndonagh

3. Ethan Mc Candless Gibbons, Carrickafoden, Carndonagh

Class 233 Half Dozen Hen Eggs, brown

1. Kyle Davis, Ballycrampsie, Malin, Co. Donegal

2. Kyle Davis, Ballycrampsie, Malin, Co. Donegal

3. Áine Mc Colgan, Culkeeny, Malin, Co. Donegal

Class 234 Half Dozen Hen Eggs, tinted

1. Kyle Davis, Ballycrampsie, Malin, Co. Donegal

2. Kyle Davis, Ballycrampsie, Malin, Co. Donegal

3. Ethan Mc Candless Gibbons, Carrickafoden, Carndonagh

Class 235 Half Dozen Duck Eggs, green

1. Ethan Mc Candless Gibbons, Carrickafoden, Carndonagh

2. Kyle Davis, Ballycrampsie, Malin, Co. Donegal

Class 236 Half Dozen Duck Eggs, white

1. Ethan Mc Candless Gibbons, Carrickafoden, Carndonagh

2. Kyle Davis, Ballycrampsie, Malin, Co. Donegal

3. Frank Platt, Malin, Co. Donegal

BEE KEEPING

Class 237 Two Frames Cut Comb, evenly coloured but of any colour

1. William Mc Mullan, Gulladuff, Moville

4. Class 238 Honey, six cartons, evenly coloured but of any colour

VEGETABLES & FRUIT

Class 239 Early Potatoes, half dozen Ruby Queen

1. Jerry Campbell, Moss Road, Carndonagh, Co. Donegal.

2. Frank Platt, Malin, Co. Donegal

Class 240 Early Potatoes, half dozen Home Guard

1. Michael Walton, Kilmacowen, Ballisadare, Co.Sligo

2. Michael Walton, Kilmacowen, Ballisadare, Co.Sligo

Class 241 Early Potatoes, half dozen Sharp’s Express

1. Michael Walton, Kilmacowen, Ballisadare, Co.Sligo

2. Michael Walton, Kilmacowen, Ballisadare, Co.Sligo

Class 242 Early Potatoes, half dozen British Queens

1. Michael Walton, Kilmacowen, Ballisadare, Co.Sligo

2. Michael Walton, Kilmacowen, Ballisadare, Co.Sligo

3. Eugene Mc Laughlin, 2 Crackna, Culdaff, Co. Donegal

Class 243 York Cabbage, 2 heads

1. Eugene Mc Laughlin, 2 Crackna, Culdaff, Co. Donegal

2. Marian Kelly, Drumcarbet, Malin Co. Donegal

3. Frank Platt, Malin, Co. Donegal

Class 244 6 Onions

1. Michael Walton, Kilmacowen, Ballisadare, Co.Sligo

2. Frank Platt, Malin, Co. Donegal

3. Michael Walton, Kilmacowen, Ballisadare, Co.Sligo

Class 245 Broad Beans, 1 dozen pods

1. Michael Walton, Kilmacowen, Ballisadare, Co.Sligo

2. Michael Walton, Kilmacowen, Ballisadare, Co.Sligo

3. Jenny Craven, cloncha, Culdaff, Co. Donegal

Class 246 Green Peas, 1 dozen pods

1. Jenny Craven, cloncha, Culdaff, Co. Donegal

2. Michael Walton, Kilmacowen, Ballisadare, Co.Sligo

3. Frank Platt, Malin, Co. Donegal

Class 247 Lettuce, 2 heads

1. Michael Walton, Kilmacowen, Ballisadare, Co.Sligo

2. Jenny Craven, cloncha, Culdaff, Co. Donegal

3. Eugene Mc Laughlin, 2 Crackna, Culdaff, Co. Donegal

Class 248 Rhubarb, 6 stalks dessert

1. Marian Kelly, Drumcarbet, Malin Co. Donegal

2. Frank Platt, Malin, Co. Donegal

Class 249 Rhubarb, 6 stalks preserve

1. Frank Platt, Malin, Co. Donegal

2. Frank Platt, Malin, Co. Donegal

3. Eugene Mc Laughlin, 2 Crackna, Culdaff, Co. Donegal

Class 250 Tomatoes, half dozen

1. Rosaleen Mc Laughlin, Ballylannon, Malin, Co. Donegal

2. Ruairí Doherty, Gort, Carndonagh, Co. Donegal

3. Jenny Craven, \cloncha, Culdaff, Co. Donegal

Class 251 Gooseberry, dessert

1. Marian Kelly, Drumcarbet, Malin Co. Donegal

2. Eugene Mc Laughlin, 2 Crackna, Culdaff, Co. Donegal

3. Michael Walton, Kilmacowen, Ballisadare, Co.Sligo

Class 252 Gooseberry

1. Marian Kelly, Drumcarbet, Malin Co. Donegal

2. Jane Gamble, Tulnaree, Carndonagh.

3. Michael Walton, Kilmacowen, Ballisadare, Co.Sligo

Class 253 Strawberry

1. Esme Mc Candless Gibbons, Carrickafoden, Carndonagh

2. Esme Mc Candless Gibbons, Carrickafoden, Carndonagh

3. Michael Walton, Kilmacowen, Ballisadare, Co.Sligo

Class 254 Raspberries

1. Esme Mc Candless Gibbons, Carrickafoden, Carndonagh

2. Esme Mc Candless Gibbons, Carrickafoden, Carndonagh

3. Pat Burns, Foden, Carndonagh, Co. Donegal

Class 255 Blackcurrants

1. Jenny Craven, cloncha, Culdaff, Co. Donegal

2. Frank Platt, Malin, Co. Donegal

3. Michael Walton, Kilmacowen, Ballisadare, Co.Sligo

ORGANIC FRUIT & VEGETABLES

Class 256 6 Potatoes

1. Michael Walton, Kilmacowen, Ballisadare, Co.Sligo

2. Declan Farren, Doon, Culdaff. Co. Donegal.

3. Michael Walton, Kilmacowen, Ballisadare, Co.Sligo

Class 257 6 Carrots

1. Michael Walton, Kilmacowen, Ballisadare, Co.Sligo

2. Michael Walton, Kilmacowen, Ballisadare, Co.Sligo

3. Frank Platt, Malin, Co. Donegal

Class 258 2 Cabbage

1. Marian Kelly, Drumcarbet, Malin Co. Donegal

2. Frank Platt, Malin, Co. Donegal

3. Eugene Mc Laughlin, 2 Crackna, Culdaff, Co. Donegal

Class 259 2 Lettuce

1. Marian Kelly, Drumcarbet, Malin Co. Donegal

2. Michael Walton, Kilmacowen, Ballisadare, Co.Sligo

3. Eugene Mc Laughlin, 2 Crackna, Culdaff, Co. Donegal

Class 260 6 Rhubarb.

1. Frank Platt, Malin, Co. Donegal

2. Marian Kelly, Drumcarbet, Malin Co. Donegal

FLOWERS and PLANTS

Class 261 Rose of the Show, 1 bloom

1. Tom Mc Keague, Claggan, Culdaff, Co. Donegal

2. Mary Lafferty, Gortlary, Carndonagh, Co. Donegal

3. Roberta Davis, Ballycrampsie, Malin, Co. Donegal

Class 262 Six Roses

1. Winnie Mc Laughlin, Glassaults, Carndonagh, Co. Donegal

2. Helen Mc Keague, Clebe, Culdaff, Co. Donegal

3. Mary Lafferty, Gortlary, Carndonagh, Co. Donegal

Class 263 Six Sprays of Sweet Pea, assorted colours

1. Marian Kelly, Drumcarbet, Malin Co. Donegal

2. Esme Mc Candless Gibbons, Carrickafoden, Carndonagh

3. Roberta Davis, Ballycrampsie, Malin, Co. Donegal

Class 264 Six Pansies

1. Esme Mc Candless Gibbons, Carrickafoden, Carndonagh

2. Eveline Mc Candless, Cara House, Culdaff, Co. Donegal

3. Aoife Nolan,Craigtown, Carndonagh, Co. Donegal

Class 265 An Arrangement of Fresh Flowers in a Wine Glass

1. Esme Mc Candless Gibbons, Carrickafoden, Carndonagh

2. Margaret Craven, Clonca, Culdaff. Co. Donegal.

3. Catriona Nolan,Craigtown, Carndonagh, Co. Donegal

Class 266 A Flower Arrangement for a Dining Room Table

1. Suzanne Doherty, Kindroy head, Gleneely, Co. Donegal

2. Catriona Nolan,Craigtown, Carndonagh, Co. Donegal

Class 267 An Arrangement of Wild Flowers by an Adult

1. Madeline Guerin, Foden, Carndonagh, Co. Donegal

2. Ethan Mc Candless Gibbons, Carrickafoden, Carndonagh

3. Catriona Nolan,Craigtown, Carndonagh, Co. Donegal

Class 268 An Arrangement of Dried or Silk Flowers –Frontal.

1. Catriona Nolan,Craigtown, Carndonagh, Co. Donegal

Class 269 Hanging Basket

1. Marian Kelly, Drumcarbet, Malin Co. Donegal

2. Beth Doherty Miller, Malin Road, Carndonagh, Co. Donegal

3. Catriona Nolan,Craigtown, Carndonagh, Co. Donegal

Class 270 Miniature Garden, on the lid of biscuit tin (No Decorations allowed)

1. Catriona Nolan,Craigtown, Carndonagh, Co. Donegal

2. Suzanne Doherty, Kindroy head, Gleneely, Co. Donegal

3. Esme Mc Candless Gibbons, Carrickafoden, Carndonagh

Class 271 Fern in Pot

1. Catriona Nolan,Craigtown, Carndonagh, Co. Donegal

2. Esther Sweeney, Hilltown, Gleneely, Co. Donegal

3. Esther Sweeney, Hilltown, Gleneely, Co. Donegal

Class 272 Geranium in Pot

1. Margaret Lafferty, Miltown, Carndonagh, Co. Donegal

2. Rosaleen Mc Laughlin, Ballylannon, Malin, Co. Donegal

3. Catriona Nolan,Craigtown, Carndonagh, Co. Donegal

Class 273 Begonia in Pot

1. Catriona Nolan,Craigtown, Carndonagh, Co. Donegal

2. Esther Sweeney, Hilltown, Gleneely, Co. Donegal

3. Catriona Nolan,Craigtown, Carndonagh, Co. Donegal

Class 274 Evergreen in Pot, variegated

1. Esther Sweeney, Hilltown, Gleneely, Co. Donegal

2. Jenny Craven, Cloncha, Culdaff, Co. Donegal

3. Catriona Nolan,Craigtown, Carndonagh, Co. Donegal

Class 275 Evergreen in Pot

1. Catriona Nolan,Craigtown, Carndonagh, Co. Donegal

2. Esther Sweeney, Hilltown, Gleneely, Co. Donegal

3. Jenny Craven, Cloncha, Culdaff, Co. Donegal

PRIMARY SCHOOL CHILDREN

FOR CHILDREN UNDER 9 YEARS OF AGE

Class 276 6 Non-bake tray bake

1. Zoe Doherty,Foyle View,Rooskey, Quigleys Point,

2. Erin Grant, Glenmakee, Carndonagh, Co. Donegal

3. Aoibhinn Mc Grath, Glenmakee, Carndonagh

Class 277 Six rice crispie buns (No Decoration)

1. Aoibhinn Mc Grath, Glenmakee, Carndonagh

2. Fiona Doherty, Rockfield Hse. Gleneely Co. Donegal

3. Zoe Doherty,Foyle View,Rooskey, Quigleys Point,

Class 278 Six Plain Queen Cakes (No Decoration)

1. Aoibhinn Mc Grath, Glenmakee, Carndonagh

2. Erin Grant, Glenmakee, Carndonagh, Co. Donegal

3. Fiona Doherty, Rockfield Hse. Gleneely Co. Donegal

Class 279 Edible Necklace made from Fruit, Veg or Sweets

1. Keela Donaghy, Tulnaree, Carndonagh, Carndonagh

2. Clodagh Farren, Doon, Culdaff. Co. Donegal.

3. Ethan Mc Candless Gibbons, Carrickafoden, Carndonagh

Class 280 Any Knitted Article

1. Beth Doherty Miller, Malin Road, Carndonagh, Co. Donegal

2. Fiona Doherty, Rockfield Hse. Gleneely Co. Donegal

Class 281 Sewn soft toy

1. Cora Callaghan, Trenbane, Carndonagh, Co.Donegal

Class 282 Wool Crochet

1. Kayden Mc Dermott, Garrabawn, Gleneely, Co. Donegal

2. Kayden Mc Dermott, Garrabawn, Gleneely, Co. Donegal

3. Kayden Mc Dermott, Garrabawn, Gleneely, Co. Donegal

Class 284 Specimen of Craft Work not exceeding 36cms x 36cms

1. Jack Havlin, Clar , Redcastle, Co. Donegal

2. Annie & Philip Doherty, 22 Cedar Grove , Carndonagh

Class 285 Best dressed wooden spoon

1. Ethan Mc Candless Gibbons, Carrickafoden, Carndonagh

2. Annie & Philip Doherty, 22 Cedar Grove , Carndonagh

3. Annie & Philip Doherty, 22 Cedar Grove , Carndonagh

Class 286 Picture made from Pasta (A4 size paper)

1. Chloe & Ava Mc Gonagle, Tervoil, Carndonagh

2. Jack Havlin, Clar , Redcastle, Co. Donegal

3. Roisin Farren, Doon, Culdaff. Co. Donegal.

Class 287 Hand made Picture (A4 size paper)

1. Catriona Nolan, Craigtown, Carndonagh, Co. Donegal

2. Courtney Gallagher, Tervoil, Carndonagh, Co. Donegal

3. Erin Grant, Glenmakee, Carndonagh, Co. Donegal

Class 288 Object made from Play dough/Pottery Clay

1. Ethan Mc Candless Gibbons, Carrickafoden, Carndonagh

2. Aoibhinn Mc Grath, Glenmakee, Carndonagh

3. Keela Donaghy, Tulnaree, Carndonagh, Carndonagh

Class 289 Item made from recyclable material Max 30cmx 30cm x30cm

1. Aoibhinn Mc Grath, Glenmakee, Carndonagh

2. Luke Mc Laughlin, Churchtown, Carndonagh

3. Chloe & Ava Mc Gonagle, Tervoil, Carndonagh

Class 290 Any Handmade Card.

1. Luke Mc Laughlin, Churchtown, Carndonagh

2. Chloe & Ava Mc Gonagle, Tervoil, Carndonagh

3. Keela Donaghy, Tulnaree, Carndonagh, Carndonagh

Class 291 Hand made Bookmark

1. Keela Donaghy, Tulnaree, Carndonagh, Carndonagh

2. Chloe & Ava Mc Gonagle, Tervoil, Carndonagh

3. Luke Mc Laughlin, Churchtown, Carndonagh

Class 292 Short Poem not exceeding 6 lines

1. Annie & Philip Doherty, 22 Cedar Grove , Carndonagh

Class 293 Specimen of best handwriting not exceeding 4 lines

1. Claire Mc Gilloway, Ballyboe, Malin, Co. Donegal

2. Simon Doherty, Foyle View, Rooskey, Quigleys Point

3. Niamh Nolan, Craigtown, Carndonagh, Co. Donegal

Class 294 Miniature Garden, on the lid of biscuit tin (No Decorations allowed)

1. Ethan Mc Candless Gibbons, Carrickafoden, Carndonagh

2. Beth Doherty Miller, Malin Road, Carndonagh, Co. Donegal

3. Oran & Cian Lafferty, Carndonagh, Co. Donegal

Class 295 Wild Flowers in plain jam jar ( no decorative glass)

1. Niamh Nolan, Craigtown, Carndonagh, Co. Donegal

2. Jack Havlin, Clar , Redcastle, Co. Donegal

3. Keela Donaghy, Tulnaree, Carndonagh, Carndonagh

FOR CHILDREN UNDER 13 YEARS OF AGE

Class 296 6 Non-bake tray bake

1. Molly Havlin, Clar , Redcastle, Co. Donegal

2. Shea Houton, 6 Clos Phadraig, Carndonagh, Co. Donegal

3. Aoibhin Nolan, Tiernaleague, Carndonagh, Co. Donegal

Class 297 Six rice crispie buns (No Decoration)

1. Molly Havlin, Clar , Redcastle, Co. Donegal

2. Aoibhin Nolan, Tiernaleague, Carndonagh, Co. Donegal

3. Cassie Donaghy, Tulnaree, Carndonagh, Co. Donegal

Class 298 Six Plain Queen Cakes (No Decoration)

1. Molly Havlin, Clar , Redcastle, Co. Donegal

2. Áine Mc Colgan, Culkeeny, Malin, Co. Donegal

3. John Lynch, Balleighan East, Greencastle, Co. Donegal

Class 299 Edible Necklace made from Fruit, Veg or Sweets

1. Katie Mc Kinley, Carrowhugh, Greencastle.

2. Patrycja Dudek, 22 Clos Phadraig, Carndonagh

3. Cassie Donaghy, Tulnaree, Carndonagh, Co. Donegal

Class 300 Any Knitted Article

1. Shauna Harkin, Tullyarb,Carndonagh, Co. Donegal

2. Dariona Gillen, Gorse Park, Ballyloskey, Carndonagh

3. Patrycja Dudek, 22 Clos Phadraig, Carndonagh

Class 301 Sewn soft toy

1. Katie Doherty, 2Kilderry Lane, Muff, Co. Donegal

2. Laura Doherty, Carrowreagh Rd. Carndonagh, Co. Donegal

3. Shea Houton, 6 Clos Phadraig, Carndonagh, Co. Donegal

Class 303 Embroidered Article

1. Shea Houton, 6 Clos Phadraig, Carndonagh, Co. Donegal

Class 304 Specimen of Craft Work not exceeding 36cms x 36cms

1. Molly Havlin, Clar , Redcastle, Co. Donegal

2. Shea Houton, 6 Clos Phadraig, Carndonagh, Co. Donegal

Class 305 Best dressed wooden spoon

1. Shea Houton, 6 Clos Phadraig, Carndonagh, Co. Donegal

2. Katie Mc Kinley, Carrowhugh, Greencastle.

Class 306 Picture made from Pasta (A4 size paper)

1. Áine Mc Colgan, Culkeeny, Malin, Co. Donegal

2. Shea Houton, 6 Clos Phadraig, Carndonagh, Co. Donegal

3. Patrycja Dudek, 22 Clos Phadraig, Carndonagh

Class 307 Hand made Picture (A4 size paper)

1. Katie Doherty, 2Kilderry Lane, Muff, Co. Donegal

2. Molly Havlin, Clar , Redcastle, Co. Donegal

3. Niamh Kelly, Greenhill, Malin, Co. Donegal

Class 308 Object made from Playdough/Pottery Clay

1. Aoibhin Nolan, Tiernaleague, Carndonagh, Co. Donegal

2. Shea Houton, 6 Clos Phadraig, Carndonagh, Co. Donegal

3. Cassie Donaghy, Tulnaree, Carndonagh, Co. Donegal

Class 309 Item made from recyclable material Max 30cmx 30cm x30cm

1. Shea Houton, 6 Clos Phadraig, Carndonagh, Co. Donegal

2. Conor Lafferty, Carndonagh, Co. Donegal

3. Danielle & Brian Houghton, Dristernan, Gleneely

Class 310 Any Handmade Card.

1. Cassie Donaghy, Tulnaree, Carndonagh, Co. Donegal

2. Patrycja Dudek, 22 Clos Phadraig, Carndonagh

3. Shea Houton, 6 Clos Phadraig, Carndonagh, Co. Donegal

Class 311 Hand made Bookmark

1. Lorcan Diver, Riverside, Mindoran, Clonmany. Co. Donegal.

2. Shauna Harkin, Tullyarb,Carndonagh, Co. Donegal

3. Niamh Kelly, Greenhill, Malin, Co. Donegal

Class 312 Short Poem not exceeding 8 lines

1. Nicola Mc Conn, Three Tree, Quigleys Point, Co. Donegal

2. Shea Houton, 6 Clos Phadraig, Carndonagh, Co. Donegal

3. Ronan Lafferty, Carnamoyle, Muff

Class 313 Specimen of best handwriting not exceeding 4 lines

1. Nicola Mc Conn, Three Tree, Quigleys Point, Co. Donegal

2. Molly Havlin, Clar , Redcastle, Co. Donegal

3. Shea Houton, 6 Clos Phadraig, Carndonagh, Co. Donegal

Class 314 Miniature Garden, on the lid of biscuit tin (No Decorations allowed)

1. Molly Havlin, Clar , Redcastle, Co. Donegal

2. Conor Lafferty, Carndonagh, Co. Donegal

3. Aoibhin Nolan, Tiernaleague, Carndonagh, Co. Donegal

Class 315 Wild Flowers in plain jam jar (no decorative glass)

1. Molly Havlin, Clar , Redcastle, Co. Donegal

2. Rian Sweeney, Drumcarbet, Malin Co. Donegal

3. Cassie Donaghy, Tulnaree, Carndonagh, Co. Donegal

SECONDARY SCHOOL SECTION

Class 316 6 Soda Scones

1. Lynne Mc Kinley, Carrowhugh, Greencastle.

2. Nicola Mc Laughlin, Hillhead, Shrove, Greencastle

3. Eibhlin Doherty, 22 Cedar Grove, Carndonagh

Class 317 6 Queen Cakes (Decoration)

1. Lynne Mc Kinley, Carrowhugh, Greencastle.

2. Nicola Mc Laughlin, Hillhead, Shrove, Greencastle

3. Nicola Mc Conn, Three Tree, Quigleys Point, Co. Donegal

Class 318 Six Plain Queen Cakes (No Decoration)

1. Eibhlin Doherty, 22 Cedar Grove, Carndonagh

2. Nicola Mc Laughlin, Hillhead, Shrove, Greencastle

3. Holly Moore, Riverside, Carndonagh, Co. Donegal

Class 319 Any hand sewn patchwork

1. Nicola Mc Laughlin, Hillhead, Shrove, Greencastle

2. Nicola Mc Laughlin, Hillhead, Shrove, Greencastle

Class 320 Any Knitted Article

1. Nicola Mc Laughlin, Hillhead, Shrove, Greencastle

2. Natalie Barr, Garrabawn, Gleneely, Co. Donegal

3. Caoilinn Diver, Riverside, Mindoran, Clonmany. Co. Donegal.

Class 321 Sewn soft toy

1. Nicola Mc Laughlin, Hillhead, Shrove, Greencastle

2. Nicola Mc Laughlin, Hillhead, Shrove, Greencastle

Class 322 Wool Crochet

1. Nicola Mc Laughlin, Hillhead, Shrove, Greencastle

2. Caoilinn Diver, Riverside, Mindoran, Clonmany. Co. Donegal.

3. Caoilinn Diver, Riverside, Mindoran, Clonmany. Co. Donegal.

Class 323 Any Article in Embroidery

1. Nicola Mc Laughlin, Hillhead, Shrove, Greencastle

2. Caoilinn Diver, Riverside, Mindoran, Clonmany. Co. Donegal.

3. Nicola Mc Laughlin, Hillhead, Shrove, Greencastle

Class 324 Specimen of Craft Work not exceeding 36cm x 36cm

1. Michelle Grant, Cruckglass, Quigleys Point, Co. Donegal

2. Natasha Lynch, Balleighan East, Greencastle, Co. Donegal

3. Eibhlin Doherty, 22 Cedar Grove, Carndonagh

Class 325 Best specimen in machine sewing

1. Danielle & Brian Houghton, Dristernan, Gleneely

2. Nicola Mc Laughlin, Hillhead, Shrove, Greencastle

3. Nicola Mc Laughlin, Hillhead, Shrove, Greencastle

Class 326 Knitted Hat & Scarf

1. Caoilinn Diver, Riverside, Mindoran, Clonmany. Co. Donegal.

2. Caoilinn Diver, Riverside, Mindoran, Clonmany. Co. Donegal.

3. Caoilinn Diver, Riverside, Mindoran, Clonmany. Co. Donegal.

Class 327 Any article made from wood, not exceeding 36cm x 36cm

1. Tamarta Duffy, Gleneely, Co. Donegal

2. Aine Harkin, Muff Rd. Culdaff, Co. Donegal

Class 328 Item made from recyclable materials

1. Caiti Farren, Doon, Culdaff. Co. Donegal.

2. Michelle Grant, Cruckglass, Quigleys Point, Co. Donegal

3. Eibhlin Doherty, 22 Cedar Grove, Carndonagh

Class 329 Any Handmade Card.

1. Caoilinn Diver, Riverside, Mindoran, Clonmany. Co. Donegal.

2. Nicola Mc Laughlin, Hillhead, Shrove, Greencastle

3. Caoilinn Diver, Riverside, Mindoran, Clonmany. Co. Donegal.

Class 330 Hand made Bookmark

1. Eibhlin Doherty, 22 Cedar Grove, Carndonagh

2. Nicola Mc Laughlin, Hillhead, Shrove, Greencastle

3. Caoilinn Diver, Riverside, Mindoran, Clonmany. Co. Donegal.

Class 331 Poem not exceeding 12 lines

1. Caoilinn Diver, Riverside, Mindoran, Clonmany. Co. Donegal.

2. Eibhlin Doherty, 22 Cedar Grove, Carndonagh

3. Aine Harkin, Muff Rd. Culdaff, Co. Donegal

Class 332 Specimen of best handwriting not exceeding 8 lines

1. Caoilinn Diver, Riverside, Mindoran, Clonmany. Co. Donegal.

2. Michelle Grant, Cruckglass, Quigleys Point, Co. Donegal

3. Aine Harkin, Muff Rd. Culdaff, Co. Donegal

Class 333 Miniature Garden, on the lid of biscuit tin (No Decorations allowed)

1. Michelle Grant, Cruckglass, Quigleys Point, Co. Donegal

2. Caoilinn Diver, Riverside, Mindoran, Clonmany. Co. Donegal.

3. Caoilinn Diver, Riverside, Mindoran, Clonmany. Co. Donegal.

Class 334 Wild Flowers in plain jam jar ( no decorative glass)

1. Danielle & Brian Houghton, Dristernan, Gleneely

2. Michelle Grant, Cruckglass, Quigleys Point, Co. Donegal

3. Rachel Kelly, Drumcarbet, Malin Co. Donegal

SPECIAL NEEDS SECTION

Class 335 Picture made from Pasta

1. Sarah Brophy, Carndonagh, Co. Donegal

2. Joseph Mc Laughlin, James Connolly Day Centre, Carndonagh.

Class 336 Hand made Picture any marker etc.

1. Una Mc Daid, James Connolly Day Centre, Carndonagh.

2. Sarah Brophy, Carndonagh, Co. Donegal

3. Geraldine Martin James Connolly Day Centre, Carndonagh.

4. Marie Gill, James Connolly Day Centre, Derry Road, Carndonagh.

Class 337 Object made from play dough / pottery clay

1. David Mc Laughlin, James Connolly Day Centre, Carndonagh.

2. Eleanor Meehan, James Connolly Day Centre, Carndonagh.

3. Sarah Brophy, Carndonagh, Co. Donegal

4. Celine Mc Laughlin, Renfrew, Scotland

Class 338 Necklace made from any material

1. Sarah Brophy, Carndonagh, Co. Donegal

2. Paula Doherty, James Connolly Day Centre, Carndonagh.

Class 339 Painted Object

1. Sarah Brophy, Carndonagh, Co. Donegal

2. Kathleen Maloney, James Connolly Day Centre, Carndonagh.

Class 340 Item made from recyclable

3. Sarah Brophy, Carndonagh, Co. Donegal

Class 342 Bookmark

1. Margaret Doherty, James Connolly Day Centre, Carndonagh.

2. Sarah Brophy, Carndonagh, Co. Donegal

3. Liam Breslin, James Connolly Day Centre, Carndonagh.

Class 343 Best handwriting 4 lines

1. Sarah Brophy, Carndonagh, Co. Donegal

Class 345 Wild Flowers in a jam jar no decorative glass

1. Ann Marie Carter, James Connolly Day Centre, Carndonagh.

2. Catherine O’Brien, James Connolly Day Centre, Carndonagh.

3. Sarah Brophy, Carndonagh, Co. Donegal

Photography Open

Class 348 Best Amateur Photography Summer/Winter Holiday scene

1. Debe Matthews, 28 Woodland Pk. Colwyn Bay

2. Margaret Lafferty, Miltown, Carndonagh, Co. Donegal

3. Christine Tait, Calhame, Convoy,Lifford, Co. Donegal

Class 349 Best Amateur Photography Animals

1. Brendan Diver, Riverside, Mindoran, Clonmany. Co. Donegal.

2. Tricia Barr, 26 Gaddyduff, Clonmany, Co. Donegal

3. Carlyn Mc Kinley, Carrowhugh, Greencastle.

Class 350 Best Amateur Photography Portrait

1. Carlyn Mc Kinley, Carrowhugh, Greencastle.

2. Tricia Barr, 26 Gaddyduff, Clonmany, Co. Donegal

3. Margaret Lafferty, Miltown, Carndonagh, Co. Donegal

Class 351 Best Amateur Photography Winter Scene

1. Caiti Farren, Doon, Culdaff. Co. Donegal.

2. Eleanor Lamb, Upper Trenbane,Carndonagh, Co. Donegal

3. Christine Tait, Calhame, Convoy,Lifford, Co. Donegal

Class 352 Best Amateur Photography Celebration

1. Debe Matthews, 28 Woodland Pk. Colwyn Bay

2. Terence Gibbons, Carrickafoden, Carndonagh,

3. Brendan Diver, Riverside, Mindoran, Clonmany. Co. Donegal.

Class 353 Best Amateur Photography Funniest

1. Caroline Mc Laughlin (m), Allendale, Kinnaglug, Carndonagh

2. Debe Matthews, 28 Woodland Pk. Colwyn Bay

3. Gertrude Kelly, Drumcarbet, Malin, Co. Donegal

Class 354 Best Amateur Photography Sunset or Sunrise

1. Maria Doherty, Gort, Carndonagh.

2. Maria Doherty, Gort, Carndonagh.

3. Brendan Diver, Riverside, Mindoran, Clonmany. Co. Donegal.

Class 355 Best Amateur Photography Wild or Domestic Fowl

1. Brendan Diver, Riverside, Mindoran, Clonmany. Co. Donegal.

2. Terence Gibbons, Carrickafoden, Carndonagh,

3. Margaret Lafferty, Miltown, Carndonagh, Co. Donegal

Class 356 Best Amateur Photography Agriculture Scene

1. Brendan Diver, Riverside, Mindoran, Clonmany. Co. Donegal.

2. Laura Grant, Cruckglass, Quigleys Point, Co. Donegal

3. Christine Mc Laughlin, Hillhead, Shrove, Moville

Photography

Primary School Children under 9yrs of age

Class 357 Best Amateur Photography Summer/Winter Holiday scene

1. Fiona Doherty, Rockfield Hse. Gleneely Co. Donegal

2. Aoibhinn Mc Laughlin (m), Allendale, Kinnaglug, Carndonagh

3. Codie Walsh, Glenmaquin, Letterkenny, Co. Donegal

Class 358 Best Amateur Photography Animals

1. Beth Doherty Miller, Malin Road, Carndonagh, Co. Donegal

2. Ethan Mc Candless Gibbons, Carrickafoden, Carndonagh

3. Kayden Mc Dermott, 26 Gaddyduff, Clonmany

Class 359 Best Amateur Photography Portrait

1. Roisin Farren, Doon, Culdaff. Co. Donegal

2. Ethan Mc Candless Gibbons, Carrickafoden, Carndonagh

3. Claire Mc Gilloway, Ballyboe, Malin, Co. Donegal

Class 360 Best Amateur Photography Winter Scene

1. Kevin Harkin, Muff Rd. Culdaff, Co. Donegal

2. Codie Walsh, Glenmaquin, Letterkenny, Co. Donegal

3. Claire Mc Gilloway, Ballyboe, Malin, Co. Donegal.

Class 361 Best Amateur Photography Celebration

1. Aoibhinn Mc Laughlin (m), Allendale, Kinnaglug, Carndonagh

2. Kevin Harkin, Muff Rd. Culdaff, Co. Donegal

3. Oran & Cian Lafferty, Carndonagh, Co. Donegal

Class 362 Best Amateur Photography Funniest

1. Clodagh Farren, Doon, Culdaff. Co. Donegal.

2. Codie Walsh, Glenmaquin, Letterkenny, Co. Donegal

3. Ethan Mc Candless Gibbons, Carrickafoden, Carndonagh

Class 363 Best Amateur Photography Sunset or Sunrise

1. Aoibhinn Mc Laughlin (m), Allendale, Kinnaglug, Carndonagh

2. Codie Walsh, Glenmaquin, Letterkenny, Co. Donegal

Class 364 Best Amateur Photography Wild or Domestic Fowl

1. Ethan Mc Candless Gibbons, Carrickafoden, Carndonagh

Class 365 Best Amateur Photography Agriculture Scene

1. Aoibhinn Mc Laughlin (m), Allendale, Kinnaglug, Carndonagh

2. Roisin Farren, Doon, Culdaff. Co. Donegal.

3. Ben Mc Laughlin, Ballygorman, Malin Head.

Photography -Primary School Children under 13yrs

Class 366 Best Amateur Photography Summer/Winter Holiday scene

1. Aoibhin Nolan, Tiernaleague, Carndonagh,Co. Donegal

2. Siuin Lafferty, Carnamoyle, Muff

3. Lorcan Diver, Riverside, Mindoran, Clonmany. Co. Donegal.

Class 367 Best Amateur Photography Animals

1. Molly Havlin, Clar , Redcastle, Co. Donegal

2. Aoibhin Nolan, Tiernaleague, Carndonagh,Co. Donegal

3. James Kelly, Greenhill, Malin, Co. Donegal

Class 368 Best Amateur Photography Portrait

1. Lorcan Diver, Riverside, Mindoran, Clonmany. Co. Donegal.

2. Aoibhin Nolan, Tiernaleague, Carndonagh,Co. Donegal

3. Molly Havlin, Clar , Redcastle, Co. Donegal

Class 369 Best Amateur Photography Winter Scene

1. Aoibhin Nolan, Tiernaleague, Carndonagh,Co. Donegal

2. Shea Houton, 6 Clos Phadraig, Carndonagh, Co. Donegal

Class 370 Best Amateur Photography Celebration

1. Oran Raymond, Baskill, Gleneely, Co. Donegal.

2. Shea Houton, 6 Clos Phadraig, Carndonagh, Co. Donegal

Class 371 Best Amateur Photography Funniest

1. Aine Harkin, Muff Rd. Culdaff, Co. Donegal

2. Shea Houton, 6 Clos Phadraig, Carndonagh, Co. Donegal

3. Aoibhin Nolan, Tiernaleague, Carndonagh,Co. Donegal

Class 372 Best Amateur Photography Sunset or Sunrise

1. Oran Raymond, Baskill, Gleneely, Co. Donegal.

2. Ellie Doherty, Malin Road, Carndonagh, Co. Donegal

3. Lorcan Diver, Riverside, Mindoran, Clonmany. Co. Donegal.

Class 373 Best Amateur Photography Wild or Domestic Fowl

1. Lorcan Diver, Riverside, Mindoran, Clonmany. Co. Donegal.

2. S. Mc Neill, Foden, Carndonagh, Co. Donegal

3. Cliona Mc Neill, Foden, Carndonagh, Co. Donegal

Class 374 Best Amateur Photography Agriculture Scene

1. Aoibhin Nolan, Tiernaleague, Carndonagh,Co. Donegal

2. Lorcan Diver, Riverside, Mindoran, Clonmany. Co. Donegal.

3. Shea Houton, 6 Clos Phadraig, Carndonagh, Co. Donegal

Photography- Secondary School Section

Class 375 Best Amateur Photography Summer/Winter Holiday scene

1. Rachel Kelly, Drumcarbet, Malin Co. Donegal

2. Nicola Mc Laughlin, Hillhead, Shrove, Greencastle

3. Eibhlin Doherty, 22 Cedar Grove, Carndonagh

Class 376 Best Amateur Photography Animals

1. Diane Mc Gilloway, Ballyboe, Malin, Co. Donegal.

2. Nicola Mc Laughlin, Hillhead, Shrove, Greencastle

3. Caoilinn Diver, Riverside, Mindoran, Clonmany. Co. Donegal.

Class 377 Best Amateur Photography Portrait

1. Caoilinn Diver, Riverside, Mindoran, Clonmany. Co. Donegal.

2. Rachel Kelly, Drumcarbet, Malin Co. Donegal

3. Nicola Mc Laughlin, Hillhead, Shrove, Greencastle

Class 378 Best Amateur Photography Winter Scene

1. Nicola Mc Laughlin, Hillhead, Shrove, Greencastle

2. Nicola Mc Laughlin, Hillhead, Shrove, Greencastle

3. Danielle & Brian Houghton, Dristernan, Gleneely

Class 379 Best Amateur Photography Celebration

1. Rachel Kelly, Drumcarbet, Malin Co. Donegal

2. Danielle & Brian Houghton, Dristernan, Gleneely

3. Nicola Mc Laughlin, Hillhead, Shrove, Greencastle

Class 380 Best Amateur Photography Funniest

1. Eibhlin Doherty, 22 Cedar Grove, Carndonagh

2. Nicola Mc Laughlin, Hillhead, Shrove, Greencastle

3. Rachel Kelly, Drumcarbet, Malin Co. Donegal

Class 381 Best Amateur Photography Sunset or Sunrise

1. Caoilinn Diver, Riverside, Mindoran, Clonmany. Co. Donegal.

2. Diane Mc Gilloway, Ballyboe, Malin, Co. Donegal.

3. Nicola Mc Laughlin, Hillhead, Shrove, Greencastle

Class 382 Best Amateur Photography Wild or Domestic Fowl

1. Caoilinn Diver, Riverside, Mindoran, Clonmany. Co. Donegal.

2. Rachel Kelly, Drumcarbet, Malin Co. Donegal

3. Kyle Davis, Ballycrampsie, Malin, Co. Donegal

Class 383 Best Amateur Photography Agriculture Scene

1. Diane Mc Gilloway, Ballyboe, Malin, Co. Donegal.

2. Nicola Mc Laughlin, Hillhead, Shrove, Greencastle

3. Danielle & Brian Houghton, Dristernan, Gleneely

Photography Special Needs Section

Class 384 Best Amateur Photography Summer/Winter Holiday scene

1. Sarah Brophy, Carndonagh, Co. Donegal

2. Jennifer Gamble, Tulnaree, Carndonagh.

Class 385 Best Amateur Photography Animals

1. Jennifer Gamble, Tulnaree, Carndonagh.

2. Sarah Brophy, Carndonagh, Co. Donegal

Class 386 Best Amateur Photography Portrait

1. Sarah Brophy, Carndonagh, Co. Donegal

2. Jennifer Gamble, Tulnaree, Carndonagh.

Class 387 Best Amateur Photography Winter Scene

1. Sarah Brophy, Carndonagh, Co. Donegal

2. Jennifer Gamble, Tulnaree, Carndonagh.

Class 388 Best Amateur Photography Celebration

1. Jennifer Gamble, Tulnaree, Carndonagh.

2. Sarah Brophy, Carndonagh, Co. Donegal

Class 389 Best Amateur Photography Funniest

1. Sarah Brophy, Carndonagh, Co. Donegal

2. Jennifer Gamble, Tulnaree, Carndonagh.

Class 390 Best Amateur Photography Sunset or Sunrise

1. Sarah Brophy, Carndonagh, Co. Donegal

2. Jennifer Gamble, Tulnaree, Carndonagh.

Class 391 Best Amateur Photography Wild or Domestic Fowl

1. Sarah Brophy, Carndonagh, Co. Donegal

2. Jennifer Gamble, Tulnaree, Carndonagh.

Class 392 Best Amateur Photography Agriculture Scene

1. Jennifer Gamble, Tulnaree, Carndonagh.

2. Sarah Brophy, Carndonagh, Co. Donegal

Class 393 The Gain Dog Food All Ireland Championship.

1. Sophie Mc Quade

2. Lucy Stewart, Mountcharles, Co. Donegal

Class 394- The Dog Safe Fence Connaught Championship

1. Lucy Stewart, Mountcharles, Co. Donegal

2. Lucy Stewart, Mountcharles, Co. Donegal

 
 
 

Back to the top of the page

 

X scottish independence image

Keep up-to-date with all the latest Referendum news